1. Z důvodu velké spádové oblasti máme v ordinaci registrováno větší množství pacientů, než je únosné. Nové pacienty z našeho obvodu "Prachaticko" zatím stále přijímáme, ale musíte počítat s dlouhou - toho času půl roční - objednací dobou. Opravdu bližší termíny nemáme, nemá cenu na sestřičku hlasitěji křičet, slyší dobře, jen Vás jednoduše nemá kam dát. Už takhle máme často v jeden čas naobjednáno více lidí a do práce přicházíme s vidinou, že vlastně od samého rána už "nemůžeme stíhat". Děkujeme za pochopení.
2. Vezměte si k nám na vyšetření své brýle - alespoň ty na dálku, pokud je máte. Do autoservisu také nejdete bez auta. :) Máte-li brýle předepsány v optice, budeme nadšené za kartičku, na které jsou uvedené naměřené dioptrie, usnadní nám to práci.
3. Máte-li diabetes/cukrovku nebo posílá-li Vás Váš lékař k vyšetření očního pozadí- budeme Vás určitě rozkapávat. To znamená, že Vám nakapeme kapky, po kterých po zbytek dne zůstane široká zornice, která není schopna reagovat na světlo, což způsobuje veliké oslnění. Také nebudete schopni doostřit do blízka. Po zbytek dne se nesmí v rozkapání řídit. Prosím všechny, kdo přicházejí k vyšetření očního pozadí (nejen z důvodu cukrovky), aby s rozkapáním počítali a nejeli na vyšetření autem jako řidiči. S sebou doprovod/řidiče nebo přijet hromadnou dopravou. V opačném případě zdržujete sebe i nás - budeme Vás muset přeobjednávat. Je třeba se také objednávat tak, aby bylo na vyšetření v rozkapání dostatek času. Jen cca 15-20 minut se čeká na samotný účinek kapek. Pacienty, u kterých je v plánu rozkapání, potřebujeme mít objednány minimálně 1 hodinu pořed koncem pracovní doby. Děkujeme.
4. Jsme odbornou ambulancí - potřebujete k nám doporučení. Doporučení by mělo obsahovat informace o tom, co je důvodem Vaší návštěvy, jakou léčbu případně již Vás ošetřující lékař zkoušel, jakou máte hodnotu glykémie a dlouhého cukru (u lidí s diabetem), s čím se celkově léčíte a jaké máte případně alergie.
5. Ne všechna vyšetření a ne všechny léky jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Naučte se s tím žít, lepší už to nejspíš nebude, my za to také nemůžeme. OCT a OCT RNFL vyšetření, které v naší ambulanci využíváme, k těmto přístrojům, nehrazeným z veřejného zdravotního pojištění, patří. Pokud si potřebujeme ozřejmit stav sítnice nebo sledujeme zrakový nerv kvůli podezření na zelený zákal (glaukom), potřebujeme jej a musíme od Vás vybrat přiměřenou částku. Všude jinde v kraji se za OCT platí 400,-Kč a více, my jsme zatím na ceně 350,-Kč za vyšetření. Kartou u nás nelze platit.
6. Pokud víte, že nemůžete v čase, na který jste objednáni dorazit, prosím, omluvte se a přenechejte svůj termín těm, kteří jej potřebují. V případě, že se bude opakovaně stávat, že se objednaný pacient bez omluvy nedostaví, bude vyřazen. Děkujeme za pochopení.
7. Moc prosíme, nechoďte na vyšetření s akutními respiračními potížemi. Pokud od Vás nachlazení chytíme, přeobjednáváme pak 150 lidí, kteří byli několik měsíců objednáni. Opravdu to není příjemné.
8. Dámy moc prosíme, aby na oční vyšetření chodily nenalíčené. Řasenky nám nechávají otisky na zkušebních sklech, jejich drobné částečky nám zanášejí drahou optiku v přístrojích, make-up ulpívá na všech plochách, kde se nám opřete. Moc Vás prosíme, pro nás jste dostatečně krásné i bez maskování, nechte mimikry doma.
9. Nositele kontaktních čoček prosíme, aby přicházeli zásadně BEZ kontaktních čoček a čočky měli vyndané nejméně hodinu před samotným vyšetřením. Jelikož kontaktní čočky jdou zcela mimo úhradu zdravotního pojištění, v ordinaci je již neřešíme - máte-li o kontaktní čočky zájem, kontaktujte prosím optometristy, např. paní Kuboňovou, která sídlí taktéž v budově Polikliniky v Prachaticích, jako my.
10. Máte-li akutní potíže, přicházejte prosím nejlépe během rána. Výtěry děláme pouze do 9:30! Mimochodem, zánět spojivek umí brilantně vyřešit i praktický lékař, výtěr umí udělat také a nebude Vás zdržovat čtením a vyšetřováním sítnice, když máte "jen zánět spojivek". Tak to zvažte.
V případě akutních potíží jako náhlá ztráta zraku počítejte s rozkapáním (viz bod 3.). Možná bude třeba i OCT vyšetření (nehradí pojišťovna, viz bod 5.).
A když myslíme "akutní" vyšetření, pak to neznamená, že se my budeme přizpůsobovat Vám. "Mně by se ale hodilo přijít až ve středu" nebo, že "jsem do půl třetí v práci a dříve než na třetí to k Vám nestihnu". Máte-li akutní potíže, zavolejte, domluvte se se sestřičkou, kdy by se to asi tak nejlépe hodilo nám (většinou hned ráno do devíti hodin) a přijďte. Pokud máte "akutní" potíže, které vydrží od pondělí až "do středy", pak Vás mohu ujistit, že nejsou dostatečně akutní a můžete je řešit s praktickým lékařem. Akutní věcí, je v našem slovníku něco, co nesnese odkladu (např. odchlípení sítnice). Při takovém přetížení ordinace, jakému čelíme, je každý pacient se zánětem spojivek, vyřešený praktickým lékařem (tak to ostatně má správně být!) velkou pomocí.
11. Respektujte prosím, že i my máme právo na obědovou pauzu a na to vrátit se včas domů ke svým blízkým. Posledního pacienta bereme 15 minut před koncem pracovní doby, ať už dopoledne, či odpoledne. Jsme jen lidé. A jestli něco vážně nechcete, tak je to být ošetřován od unaveného, hladového doktora. Na příchozí "za 5 minut 12:00", kteří mají potíže několik dní, ale "dříve to nestihli" máme vypěstovanou silnou alergii. :)
12. Mějte prosím u sebe seznam Vámi užívaných léků, pokud si je nepamatujete z hlavy. Děkujeme.
13. Pokud něčemu nerozumíte - ptejte se!
14. Máme svou práci rády. Jednáme s Vámi slušně, děláme, co jen můžeme, aby vše fungovalo co nejlépe. Těšíme se na spolupráci se všemi, kteří to cítí a mají nastavené stejně. Děkujeme. :)

Kontakty:

Oční ambulance Prachatice

Nemocniční 204

383 01 Prachatice

Telefon: 388 318 180